Dlaczego technologia SMART?

Ławka Photon biura ZANO zaprojektowana w konwencji SMART

Źródła odnawialne- czy to się opłaca?

W dobie nowych technologii, gdzie stawia się na ekologię i zrównoważony rozwój, projektanci i designerzy są stawiani przed nowymi wyzwaniami. Coraz powszechniejsze stają się  źródła energii odnawialnej, które jeszcze niedawno, kojarzone były tylko z rozległymi farmami wiatrowymi czy fotowoltaicznymi lub niekiedy z korporacjami, które w myśl proekologicznego trendu inwestowały w tego typu energię. Głównym powodem takiego poglądu był ceny całego zaplecza technicznego potrzebnego do skonstruowania elementów i maszyn odbierających lub wytwarzających tą energię. Obecnie, można zauważyć na rynku tendencję do spadku cen np. paneli fotowoltaicznych na przestrzeni ok. 40 lat.

Spadek cen paneli fotowoltaicznych na przestrzeni ok. 40 lat. (źr.
https://fotowoltaikaonline.pl/ceny-paneli-slonecznych dostęp z dn.15.05.19)

Taki stan rzeczy przyczynia się do tego, że coraz częściej osoby prywatne zaczynają inwestować w energię odnawialną. Na przykład, jadąc przez tereny wsi podkrakowskich zauważyć można wiele domów, które na dachach mają zainstalowane panele fotowoltaiczne. Świadomość korzyści płynących z wykorzystywania energii odnawialnej wraz ze spadkiem cen urządzeń do tego wykorzystywanych wpływa pozytywnie na rozwój tej, stosunkowo nowej gałęzi gospodarki.

Również projektanci i designerzy zdecydowali się zaryzykować, pójść z duchem czasu i postawić na eko-energię. W asortymencie firm projektowych, biur małej architektury, coraz częściej pojawiają się propozycje produktów w konwencji SMART.

Mała architektura SMART do miasta…

Społeczeństwo naszych czasów żyje szybko. Ciągły pośpiech, brak wolnej chwili na odpoczynek w połączeniu z koniecznością bycia w kontakcie z innymi oraz potrzebą stałego dostępu do sieci – to wyznaczniki, które porządkują naszą codzienność. Dużo ludzi pracuje w ruchu – przemieszczają się z jednego spotkania na drugie, dla innych, każda minuta pracy zdalnej jest cenna.

Ławka solarna w przestrzeni miejskiej – Park Jordana w Krakowie (fot. Marek Soroczyński)

Projektanci małej architektury stanęli na wysokości zdania. W ofertach biur projektowych zaczynają pojawiać się obiekty takie jak ławki czy stacje solarne. W miastach nikogo nie zdziwi obiekt z ładowarką USB czy dostępem do internetu. Wręcz jest to element pożądany w przestrzeni miejskiej. W momentach oczekiwania na autobus lub umówione spotkanie, można swobodnie podładować telefon czy przejrzeć ulubione portale. Ogólnodostępne łącze w wymienionych obiektach stanowi też duże ułatwienie dla obcokrajowców, turystów, dla których korzystanie z ich sieci może stanowić problem lub jest zbyt kosztowne.

… jak i na tereny podmiejskie

Takie elementy małej architektury mogą sprawdzić się również w miejscach nietypowych, gdzie nikt by się tego nie spodziewał. Mowa tutaj o ośrodkach wypoczynkowych i rekreacyjnych zlokalizowanych np. przy jeziorach na Mazurach czy na polanach w niższych partiach gór, przy schroniskach. Na pewno dla większości z ludzi wydaje się to być niedorzeczne. Należy spojrzeć jednak na korzyści z tego płynące.

Miłośnicy żeglarstwa czy wędrówek często chcą upamiętnić swoje podróże, aby móc później podzielić się przeżyciami z bliskimi. Również w obecnych czasach wygodniej i szybciej jest sprawdzić swoje dokładne położenie dzięki GPS niż używać tradycyjnej mapy. Najczęstszym urządzeniem do tego wykorzystywanym jest telefon komórkowy. Co zrobić w przypadku, gdy zabraknie baterii? Dla takich właśnie sytuacji zostały stworzone obiekty SMART. Wykorzystując nowoczesne technologie stworzono obiekty małej architektury, które pomagają poradzić sobie w tego typu sytuacjach. Teren, im bardziej oddalony od ośrodków miejskich, tym rzadsza jest sieć uzbrojenia terenu. Na niektórych obszarach jest to nawet niemożliwe. Miejsca nadzalewowe przeznaczone dla turystów czy polany górskie stanowią idealny przykład. Stąd właśnie koncepcja mebli SMART – powstały one z myślą o nowoczesnym społeczeństwie, o jego potrzebach.

Ławki czy stacje ładowania stworzone w technologii SMART, zasilane energią słoneczną mogą się pojawić w każdym, nawet trudno dostępnym miejscu. Na polanach leśnych, górskich czy nad jeziorem, tego typu urządzenia zapewniają całkowicie darmowe korzystanie z takich wygód jak np. ładowanie telefonu, dostęp do internetu czy zasilanie innych przenośnych urządzeń. Urządzenia SMART mogą być również z powodzeniem wyposażone w falownik, który zapewnić również prąd zmienny 230V, taki jak ten na co dzień obecny w gniazdku w domu. Dzięki nim możemy w pełni cieszyć się urokami wycieczki i nie nadkładać kilometrów tylko po to, aby skorzystać z dóbr techniki. Jedynym warunkiem jest swobodny dostęp promieni słonecznych. Nie jest konieczne rozkopywanie ziemi, zakładanie instalacji elektrycznej. Jedynie skrawek dobrze nasłonecznionego terenu i dzięki energii solarnej możemy do woli korzystać z wymienionych wcześniej funkcji.

Czy mamy wystarczającą ilość energii?

Aby dodatkowo pokazać, że zastosowanie odnawialnej energii, szczególnie z paneli fotowoltaicznych znajdzie swoje zastosowanie w Polsce, w naszych szerokościach geograficznych, spójrzmy na kraje skandynawskie.

Od kilku lat Skandynawowie z powodzeniem korzystają z energii pochodzącej z paneli słonecznych zamontowanych m.in. na przystankach autobusowych czy na domach. Nawet mała architektura typu ławki czy oświetlenie wykorzystują odnawialne źródła energii. W krajach północnych ludzie nie bali się zaryzykować i podążyli za eko-trendem, mimo że dostęp promieniowania słonecznego w tych rejonach kuli ziemskiej jest ograniczony.

Ilość energii mierzona natężeniem promieniowania słonecznego, dla Polski jest to przedział w granicach 900 – 1200 kWh/m2 i jest on większy niż np. w Danii czy Szwecji, gdzie energia słoneczna jest z powodzeniem przetwarzana w energię elektryczną i cieplną. Nie zapominajmy również, że w krajach skandynawskich dużą uwagę zwraca się również na naturę i krajobraz a obiekty SMART znajdują swoje zastosowanie.

Nadszedł czas, abyśmy my również pomyśleli o swojej przestrzeni i szczególnie w czasach, gdy nacisk kładziony jest na proekologiczną politykę, podążyć za eko-trendem.

Autor: Aleksandra Skrzypek

Dodaj komentarz