Konserwacja stali nierdzewnej – część 1

stal nierdzewna wykorzystana do produkcji balustrad

Stal nierdzewna wykorzystywania w konstrukcjach naszych mebli miejskich jest specyficznym materiałem, który ze swojej natury jest nierdzewny i teoretycznie nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń powierzchni w celu ochrony przed utlenianiem jak ma to miejsce w przypadku zwykłej stali.

Stal nierdzewna zachowuje swój wygląd i trwałość na długie lata dlatego stała się tak popularnym i często stosowanym materiałem do produkcji obiektów małej architektury miejskiej. Jednak jak każdy materiał, który jest wystawiany na działanie różnych warunków atmosferycznych wymaga pewnej konserwacji oraz czyszczenia co pozwala zachować powierzchnię praktycznie w nienaruszonym stanie na długi czas. Nie jest to nic nadzwyczajnego, gdyż są to prace konserwacyjne podobne do tych wykonywanych również na szkle, drewnie i tworzywach sztucznych. Mają one na celu zachowanie estetycznego wyglądu i użyteczności, a są to cechy najważniejsze dla mebli miejskich.

Stal nierdzewna nie wymaga dodatkowej ochrony przed korozją i to chyba wiedzą wszyscy. Natomiast często jest dla nas niewiadomą – czemu tak się dzieje.

Ma to związek ze strukturą materiału i pierwiastków wchodzących w skład stali. Mianowicie pierwiastki stopowe tworzą na powierzchni tzw. warstwę pasywną składającą się z atomów chromu, które po wejściu w reakcje z tlenem tworzą „grubą” warstwę tlenku, która to zabezpiecza stal nierdzewną przed dalszymi reakcjami z tlenem. Warstwa ta ma grubość jedynie kilku atomów i nie jest widoczna gołym okiem. Natomiast jej trwałość w pierwszym rzędzie zależy od składu stopu stali. To całe zjawisko wyjaśnia czemu stal nierdzewna nie wymaga większej ochrony przed korozją.

W następnej części artykułu opiszemy jak przeprowadzić czyszczenie wstępne stali i dalsze czynności związane z jej konserwacją. atomów zatem jest bardzo cienka i niewidoczna gołym okiem.

Zobacz nasze:

1 komentarz do wpisu “Konserwacja stali nierdzewnej – część 1”

Dodaj komentarz